Nenašli jste co hledáte? Volejte +420 224 212 723E-SHOP

Poradna - Chemická malta pod vodou

Plánujete specifické kotvení pod vodou a nevíte jak na to?

Máme pro Vás tip, chemická malta Fischer FIS EM 390 S !

železářství malta FIS EM 390 S

Jelikož se jedná o velmi zajímavou a pro mnohé neobvyklou maltu, odzkoušeli jsme ji a zde si můžete přečíst s jakým výsledkem:

Malta FIS EM 390 S je určena pro kotvení ve vodě třebas po jádrovém vrtání diamantovou korunkou. Balení o objemu 390 ml je určené pro dvoupístovou pistoli. My jsme používali kovovou pistoli FIS AM.

Kousek od zátoky Velký vír na Orlické přehradě jsou v hloubce cca 20m zbytky staré cihelny a je patrna původní cesta. U cesty stál kamenný kříž, který potápěči z klubu Willyteam na žádost Prácheňského muzea v roce 2013 vylovili. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1058781-pod-hladinou-zmizel-na-pul-stoleti-ted-kriz-potapeci-vylovili

Potápěčům bylo velmi líto, že tato potápěčská zajímavost již ve vodě není a tak padlo rozhodnutí umístit na místo původního kříže jeho repliku.

Repliku samozřejmě zmenšenou, ale ovšem se všemi detaily a ornamenty. Jeden ze členů klubu se ukázal jako skvělý umělecké betonář :-)

Na původní podstavec bylo nejprve nutné ukotvit jakýsi mezikus, který slouží jako spojka mezi kovovými čepy původního podstavce a křížem. Čepy podstavce mají totiž příliš velkou rozteč pro účel zmenšené verze kříže.

Mimochodem nový kříž váží cca 120kg a mezikus něco málo pod 80 kg.

železářství malta FIS EM 390 ES            železářství malta FIS EM 390 S 

Mezikus jsme nejprve odzkoušeli na podstavci „na sucho“ myšleno bez malty, sucho tam samozřejmě nebylo. Záhy jsme přišli na chybu v měření, tak šup s mezikusem z vody a převrtat jeden z otvorů.

Na druhý pokus již čepy do mezikusu zapadly dokonale.

Dva čepy podstavce mají průměr cca 15mm a otvory v mezikusu jeden 18mm a druhý po převrtání přibližně 15mm. S takto velkými otvory bylo jasné, že spotřeba malty bude vskutku veliká.

Nyní již konečně k maltě.

Podmínky práce:
Hloubka 20m
Teplota vody 4 C
Viditelnost před zahájení práce 3m
Viditelnost při práci a po ní 0 až 0,5 m (z důvodů zkalení dna)

V hloubce 20m je již naprostá tma, bez výkonných potápěčských světel není vidět vůbec nic. Pro vysvětlení následného, nemají potápěčská světla zpravidla plné sluneční spektrum.

První z čeho jsme měli obavy, byl tlak v hloubce 20m. Nasadili jsme tedy směšovač již na břehu a doufali, že tlak nevytlačí jednotlivé složky do směšovací špičky.

Pravda, po pár úvahách o hodinách fyziky, jsme uznali, že obava z vytlačení byla neopodstatněná.

Jsem zvyklý na chemickou maltu VS300T, která má konzistenci a barvu řídkého betonu se zrnky písku. Dále máme zkušenost, že malta VS300T má béžovou a černou složku jejich smícháním získáte šedou hmotu, která se již může aplikovat.

Nejprve jsem tedy zkoušel vymáčknout, jak jsme zvyklí cca 10 cm „housenku“ nesmíchané malty. Ovšem barva i po vymačkání „housenky“ zůstávala stejná. Do toho má epoxidová malta konzistenci zubní pasty.

Tlačím tedy dál, malta se při přerušení tlačení spojuje do malých hrudek (vytlačených dávek) a zlehka se vznáší a padá nad podstavcem.

železářství malta FIS EM 390 S   železářství malta FIS EM 390 S   železářství malta FIS EM 390 S

S kamarádem si ukazujeme, že se nám nezdá smíchání malty a sundáváme špičku. Vidíme, že z kartuše vychází černý střed a bílý okraj. Ovšem zdá se nám, jako by ze špičky vycházela jen bílá složka. Mačkám pistoli bez špičky, ale černá složka také „vylejzá“. Nasadíme špičku a zkoušíme opět vytlačit maltu přes směšovač. Zmrzlými prsty to již moc dobře nejde a viditelnost okolí se blíží nule. Prostě potápění v bílé kávě.

Po dalším sundání špičky a kontrole zda obě směsi vycházejí, prohlížíme pistoli. Oba písty se posouvají rovnoměrně, pistole není zkroucená, což by naznačovalo nerovnoměrný posun jednotlivých směsí.

Nic naplat, již nám pomalu dochází vzduch v lahvích. Ukazujeme si, že prostě natlačíme maltu do otvorů a uvidíme, zda vůbec směs zatvrdne.

Jak jsem již zmínil, otvory v mezikusu jsou poměrně velké a čepy podstavce se po obroušení rzi trochu „zmenšili“. Tlačíme tedy maltu do otvorů co nejvíce. Kolega bere do rukavice kupu vytlačené malty a cpe ji do otvorů rukou. Já máčkám a mačkám, až začne malta vylézat z otvorů.

Je čas mezikus nasadit na čepy.

Nasadíme betonový blok na kovové čepy a kolega ještě vymačkává maltu do mezer mezi podstavcem a mezikusem.

Ukončujeme ponor a míříme k břehu. Mimochodem spotřebovali jsme cca 3/4 z 390 ml balení chemické malty.

Jsme pořádně upatláni šedivou hmotou. Což nám dělá radost ze dvou důvodů.

  1.       Evidentně došlo k řádnému promíchání, ale my jsme za špatné viditelnosti nepoznali rozdíl mezi bílou a světle šedou.
  2.       Směs je mimořádně přilnavá a lepivá. Pod vodou nám připadalo, že ke kovu, kameni ani betonu vůbec nepřilnula.

Doufáme, že do následující neděle směs ztvrdne a spojí podstavec s mezikusem a my budeme moci po týdenní pauze konečně umístit na mezikus kříž.
Týdenní přestávka není samoúčelná, malta FIS EM 390 S při teplotě 5 C tuhne 40 hodin.

Následující týden

Plni zážitků, nových zkušeností, ale i pochyb jsme se začali připravovat na finální akci instalaci kříže.

Abych se ujistil, že nám malta skutečně pod vodou ztuhne, vymačkávám večer po první akci malý vzorek malty na plechovou destičku a lepím k ní kamínek. Vše následně vkládám do nádoby s vodou a nechávám venku při teplotě mírně nad nulou tuhnout.

Také se během týdne dohadujeme jak se vyvarovat komplikované aplikace malty pod vodou a rozhodujeme se aplikovat maltu již na břehu a kříž přesunout k podstavci s připravenou náplní. Pro tento způsob ukotvení raději zkoušíme den předem, jak dlouho bude malta zpracovatelná. Při teplotě 5 stupňů je malta ještě po hodině zcela tvárná.

Kříž na nás týden počkal ve vodě v hloubce 7m, tudíž nehrozí ani rychlejší tuhnutí z důvodu vyhřátého betonu. No on by tentokrát nebyl vyhřátý ani na břehu, sluníčko z minulého týdne vystřídal studený déšť.

Nejprve nás čeká zkušební ponor. Jednak potřebujeme zkontrolovat, zda je mezikus na podstavec přilepen, ale hlavně zda jsme neohnuly závitové tyče na mezikusu při trošku napínavé instalaci.

Kříž se vznáší na vaku přivázán popruhy a podél natažené šňůry se blížíme k podstavci.

Na mezikusu nás vítá malá odpočívající rybka, nestačí se divit kdo jí to plaší a zkouší rumplovat jejím lůžkem. Mezikus drží doslova jak přilepený a malta, která nám minule maličko vytekla ze spáry je tvrdá jak šutr.

Trvá jen okamžik a nasazujeme kříž na trny podstavce. Sedlo to naprosto perfektně. Míříme tedy na zpět k břehu naplnit vyvrtané otvory na kříži chemickou maltou.

V kříži jsou otvory 16mm a trny ze závitových tyčí na mezikusu mají průměr 10 mm. Ač jsou nyní otvory čtyři, očekáváme spotřebu malty výrazně nižší než minulý týden.

Společným úsilím a opět za pomoci rukou plníme chemií všechny čtyři otvory. Malta pěkně vytlačuje vodu a my máme připraveno. Nejsme sice tak zamazáni jako minulý týden, ale i tentokrát mají někteří z nás maltu i na hlavě.

S obavou z vytečení malty při přesunu, balíme spodní část kříže do strečové folie a pak již honem s křížem do hlubin. Folie moc nazafungovala, během chvíle padá a drží prakticky jen na maltě. Naštěstí však malta v otvorech drží a my se blížíme temnotou k svému cíli.

Závěr klapl naprosto dokonale. Kříž najel na trny závitových tyčí stejně skvěle jako při generálce a pěkně sedl na hladký povrch mezikusu podstavce.

Nyní již jen odvázat vak, vyfotit poslední snímky a natočit závěrečné záběry.

železářství malta FIS EM 390 S   železářství malta pod vodou

Na instalaci kříže jsme si vystačili jen s jednou maltou. První týden byla spotřeba vskutku enormní, při druhé závěrečné akci jsme i díky minimalizování ztrát vystačili vskutku s málem.

Pro podvodní lepení můžeme tedy maltu FIS EM 390 S vřele doporučit. Nutno rozhodně počítat s poměrně dlouhou dobou tuhnutí a s obtížnou aplikací malty ve vodním prostředí.

Velké díky potápěčům z klubu Willyteam za možnost vyzkoušet tuto velmi zajímavou maltu. 

Tuhnutí a zpracovatelnost malty :

+  5 0C  - 10 0C     zpracovatelnost 2 hodiny      doba tuhnutí  40 hodin

+10 0C  - 20 0C     zpracovatelnost 30 minut      doba tuhnutí  18 hodin

+20 0C  - 30 0C     zpracovatelnost 14 minut      doba tuhnutí  10 hodin

+30 0C  - 40 0C     zpracovatelnost   7 minut      doba tuhnutí    5 hodin

V článku byli použity fotografie Vojtěcha Pavelčíka, Willyho a dalších členů Willyteamu

Z celé akce bylo natočeno velmi pekné video: http://www.vodnizajic.cz/clanky/nejnovejsi-videa/

Na závěr díky firmě Fischer a zejména panu Tykalovi za poskytnutí chemické malty na tento vskutku neobvyklý test.


Více informací najdete na Facebooku
Kontakty E-shop Služby

PRAHA 1 - staré město

Linhartská 6
110 00 PRAHA 1
tel./fax : 224 212 723

e-mail: praha1@urotta.cz

Prodejní doba

Po - Pá - 8:00 - 18:00
So - 9:00 - 13:00

Najdete nás v Linhartské ulici 50m
od bývalé prodejny železárství "U Rotta"

Kontaktní formulář





Created 2016 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o.