Poradna - Průvodce světem hmoždinek
Potřebujete připevnit poličku, obrázek, popřípadě ukotvit kuchyňskou linku, či zavěsit televizor na zeď a nevíte jakou hmoždinku a příslušný vrut zvolit?
Právě pro Vás připravila firma Fischer přehledně zpracovaný Průvodce světem hmoždinek.
V průvodci naleznete ucelený sortiment hmoždinek pro široké spektrum materiálů jako je beton, cihly plné i děrované, sádrokarton, pórobeton atd. Vše je opatřeno podrobným popisem montáže doplněným obrázkem a fotografií.
Průvodce světem hmoždinek - PDF
Chcete si v prodejně nechat poradit, ale nevíte, co bude prodavač pro kvalifikovanou radu potřebovat od vás vědět?
Ať již budete kotvit cokoli je potřeba předem vědět následující informace:
- Do jakého materiálu budu kotvit - Beton, kámen, plné či děrované cihly, sádrokarton, pórobeton (například Ytong), staré kamenné zdivo …
- Jaké bude zatížení - Jaká je hmotnost kotveného předmětu a zda bude zatížení tahové, střihové či kombinované
- Jaká bude síla kotveného předmětu - Zda kotvíte tenký plech, dřevěnou lištu či trámek
- Bude kotvený předmět mechanicky namáhán - Bude prostě jen viset, nebo kotvíme například zábradlí, schodiště či prapor kde mohu očekávat větší nároky na hmoždinku?
Na závěr pár obecných zásad a rad o kotvení :
- Otvor vrtáme vrtákem stejného průměru jako je průměr hmoždinky.
- Vyvrtaný otvor by měl být hlubší než je délka hmoždinky přibližně o délku jejího průměru. Pokud nemáte na vrtačce hloubkový doraz je dobrým tipem označit si na vrtáku potřebnou hloubku fixem.
- Při maximálním zašroubování vrutu musí špička vrutu přesáhnout přes konec hmoždinky přibližně o délku jejího průměru. Potřebnou délku vrutu tedy zjistíme součtem: Průměr vrutu + délka hmoždinky + síla připevňovaného materiálu.
- Do děrových cihel vrtáme bez příklepu.
- Nejvyšší nosnost může hmoždinka dosáhnout pouze tehdy, když je celá v materiálu, do kterého upevňujeme.
V našich prodejnách zakoupíte, hmoždinky a kotvy od firmy Fischer z jejich informací jsem čerpal při vytváření tohoto článku.