Nenašli jste co hledáte? Volejte +420 224 212 723E-SHOP

Porcelánová kávová souprava zlatý dekor

Ve sbírce máme několik porcelánových jídelních, čajových, či kávových souprav. Některé jsem získal od obchodníků, některé z dědictví ale bez znalosti historie, nejcennější jsou pro mě ty s příběhem.

To se u této soupravy splnilo dokonale. Jednak jsem objevil na soupravu reklamu v letáku z roku 1929, ale hlavně mi paní poslala velmi zajímavý příběh porcelánové soupravy:

 

Čajová souprava se na svoji první velkou cestu vydala počátkem roku 1934 se zásilkovou službou obchodního domu Rott do malé vesničky Víchovská Lhota uprostřed Krkonoš jako objednávka mojí pratety.
Moji prarodiče ji od ní dostali darem k svatbě v únoru téhož roku v Jilemnici. Hned poté s nimi servis cestoval do jejich nového bydliště v Perštejně nad Ohří. Po zabrání města německou armádou v roce 1938 musel být narychlo, ale pečlivě sbalen a válečná léta prožil v Praze.
Po skončení 2. světové války v rámci osídlování pohraničí odjel do malé vesničky v Jizerských horách. Zde zažil svá nejlepší léta. Přesto že se jednalo o "sváteční servis", byl často využíván při četných velkých rodinných sešlostech.
Vždy však byl používán s opatrností a láskou, neb se stále jednalo o svatební dar od milované sestry a jeden z nejcennějších kousků domácnosti.
Vždyť jak mi babička říkávala "pocházel až z hlavního města, z největší prodejny v Evropě, z prodejny, ve které seženete vše-od jehly až po lokomotivu".
Mimochodem tento slogan mi v dětství dal dost zabrat, ta představa že vedle sebe leží v regále jehla a lokomotiva, a jak velký krám to asi musí být, když se do něj vejdou lokomotivy...

 

Podívejte se na další kousky ze sbírky: Převodové vrtačky, porcelánová souprava
Více informací najdete na Facebooku
Kontakty E-shop Služby

PRAHA 1 - staré město

Linhartská 6
110 00 PRAHA 1
tel./fax : 224 212 723

e-mail: praha1@urotta.cz

Prodejní doba

Po - Pá - 8:00 - 18:00
So - 9:00 - 13:00

Najdete nás v Linhartské ulici 50m
od bývalé prodejny železárství "U Rotta"

Kontaktní formulář

Created 2016 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o.